طراحی سایت
جمعه 29 جدی 1396.
امروز
الجمعة 3 جماد أول 1439.
برابر با
Jan 19 2018.
و

فصلنامه روزگار

ورود به سایت

محمود بلیغ وزیر پیشین فواید عامه به عنوان والی دایکندی گماشته شد

آقای بلیغ، بر اساس پیشنهاد اداره مستقل ارگانهای محلی و منظوری رئیس جمهوری غنی، بجای معصومه مرادی، به این مقام منصوب شده است. او نزدیک به دو سال به عنوان وزیر فواید عامه کار کرده است. او همچنین سالها با «شرکت عمران» در بخش بازسازی و توسعه کار کرده و در بخش انجینیری عمران، ماستری دارد.

محمود بلیغ متولد سال  1350 در ولایت دایکندی است. دوره لیسانس انجینیری را در دانشگاه تهران با نمره عالی و دوره ماستری جیو تکنیک را در  دانشگاه صنعتی امیرکبیر به عنوان نمره اول عمومی با نوشتن رساله ای درباره " طراحی و تحلیل پایداری تونلها با استفاده از داده های ابزار دقیق" به پایان رسانید.

به گزارش خبرگزاری شفقنا افغانستان، محمود بلیغ همزمان با تحصیل به همراه گروهی از محصلان انجمن دانشجویی فدا را پایه گذاری نموده  ویک سال ریاست این مجمع را برعهده داشته است. علاوه بر آن همکاری در طراحی و ساخت تونل  در آزاد راه تهران- شمال و کار در بخش انجینری جیوتکنیک در یکی از شرکت های مطرح انجینیری در ایران را در کارنامه دارد.

ایشان در سال 1381 خورشیدی پس از پایان تحصیلات به افغانستان بازگشتند. و در اولین گام به عنوان سردبیر هفته نامه اقتدار ملی شروع به فعالیت نموده و همچنین استادی در پوهنتون پلی تخنیک کابل را نیز از سال 1382 تا 1383 در تجربیات خود دارد. آقای بلیغ به عنوان کارشناس دارالانشای کمیسیون تدقیق قانون اساسی در تدوین آن نقش ایفا نمود.

از سال 1383 با همکاری گروهی از انجینیران با  تاسیس یک شرکت انجینیری، ساختمانی و سرک سازی  در حوزه خصوصی وارد فعالیت شد. ایشان در یک دوره کاری هشت ساله (1383- 1391) به عنوان معاون و مدیر عمومی یکی از شرکت های بزرگ انجینیری در افغانستان ایفای وظیفه نموده و همزمان عضو هیئت مدیره چند شرکت دیگر تخصصی در حوزه انجینیری بودند. که حاصل آن مدیریت و اجرای پروژه های بزرگ سرک سازی ، خطول انتقال آب ، کمپ های بزرگ نظامی برای اردوی ملی و تاسیسات ملکی بود است. این مجموعه شرکت ها در حوزه محیط زیست، تاسیسات آب و فاضلاب ، مطالعات جیوتکنیک ، طراحی و اجرای انواع پروژه های ساختمانی و سرک سازی  از معتبرترین مجموعه های انجنییری کشور می باشد و محمود بلیغ نقش عمده ای در مدیریت و توسعه این مجموعه شرکت ها داشته است.

از سال 1392  به عنوان یکی از موسسان و رئیس بنیاد مهرگان عمران وارد حوزه خدمات فرهنگی و اجتماعی گردیدند که مهمترین حوزه فعالیت های  بنیاد بخش تعلیمات و فرهنگ است و در مدت زمان فعالیت آن با اعطای بیش از 500 بورسیه تحصیلی ، ساخت مدرسه، چاپ کتاب و حمایت از اجتماعات فرهنگی کارنامه پرباری را به نمایش گذاشت. همچنین تدریس در دانشکده انجینیری دانشگاه ابن سینا و ریاست این دانشکده از سال 1392 تا اکنون نیز بر عهده ایشان است.

انجینیر بلیغ در انتخابات ریاست جمهوری سال 93 با تیم تحول و تداوم همکاری می کرد و عضو ستاد مرکزی این تیم در جریان کمپاین انتخاباتی بود.

منبع : سیدجمال الدین سجادی

http://www.afghanistan.shafaqna.com 

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید