طراحی سایت
دوشنبه 2 دلو 1396.
امروز
الإثنين 6 جماد أول 1439.
برابر با
Jan 22 2018.
و

فصلنامه روزگار

ورود به سایت

نهادهای دولتی بعد از جنایت وحشتناک تروریستان در مسجد باقر العلوم، اقدام به صدور اعلامیه هایی کردند و این عمل را وحشیانه خواندند و با شدیدترین الفاظ تقبیح کردند.

ارگ با نشر اعلامیه به نقل از رئیس جمهوری گفته است که حمله بر نمازگزاران و عبادت‌ کنندگان در مسجد باقرالعلوم به شدیدترین الفاظ تقبیح می کنم.

سرور دانش، معاونت ریاست جمهوری نیز ضمن نکوهش کردن این عمل گفته دشمنان مردم که در سنگرهای جنگ از سوی فرزندان غیور و نیروهای جان بر کف امنیتی شکست خورده و مایوس گردیده اند، دست به جنایت از راه های دیگر می زنند تا شاید بتواند به اهداف شوم شان که نفاق افکنی میان مردم افغانستان است، دست یابند.

آقای دانش اعلام کرده، بدون شک این گونه اعمال وحشیانه، نه می تواند بر عزم و اراده دولت افغانستان مبنی بر مبارزه جدی با تروریست های جنایت پیشه، خللی وارد کند و نه می تواند اخوت و برادری مردم افغانستان را خدشه دار سازد.

جنرال عبدالرشید دوستم معاون اول ریاست جمهوری، عبدالله عبدالله رئیس اجرایی، حامد کرزی و چند نهاد دیگر حمله بر مسجد را نکوهش کرده است.

وزارت امورداخله همچنین با نشر اعلامیه ضمن تقبیح کردن، به پولیس ولایت کابل هدایت داده است تا این رویداد را بررسی نموده و تدابیر بیشتر برای جلوگیری از همچو حوادث روی دست گیرند.

شهروندان داغ دیده این عمل دولت را کافی نمی دانند و می گویند که دولت به جای اینکه دست به کارهای نمادین می زند، جلوی بروز چنین حوادثی را بگیرد.

مصطفی شهروند کابلی می گوید این رویداد تروریستی برای چندمین بار طی کمتر از 4 ماه است که جان تعداد زیادی از افراد بی گناه را می گیرد، دولت به جای آنکه دست به تقبیح اعمال تروریستی می زند، ناتوانی و عدم توجه سران امنیتی مورد بازخواست و توجه قرار دهد.

او اضافه کرد، تکرار اشک تمساح ریختن سران حکومتی و تشکیل کمیسیون های که هیچ گونه نتیجه ای را در بر نداشته است دردی از دردهای مردم نمی کاهد.

وی همچنین ادامه داد، از این حادثه تلخ می توان برداشت کرد که تروریستان و عناصر آنها در پی اختلاف افکنی در بین امت مسلمانان افغانستان است، پیامدهای چون تشدید خشونت مذهبی و ترویج جنگ های قومی در جامعه ی افغانستان دور از ذهن نیست، که نتیجه این پیامدها باعث می شود تا تأمل و تفکر بیشتری در این مورد به خرج دهیم.

سید محمد امین، دیگر شهروند کابلی نیز می گوید که ما چندین سال است که شاهد حملات تروریستی بر اماکن مذهبی بوده ایم و نهادهای امنیتی باید به این موضوعات توجه جدی می کرد.

فریدون عبیدی، رییس تحقیقات جنایی کابل، مورد چگونگی وقوع این رویداد اما گفته که مردم بدون در جریان گذاشتن نیروهای امنیتی، در مسجد گرد آمده بودند.

سید محمد امین اما می گوید که که نهادهای دولتی باید از حملاتی که تروریستان طی چند سال اخیر بر مکان های انجام داده بودند، درس می گرفت و توجه بیشتری به نهادهای امنیتی می کرد.

این شهروند کابلی اضافه می کند که به صورت قطعی نمی توان گفت ولی ممکن است که در درون نهادهای امنیتی افرادی باشند که به تروریسم فرصت بدهد تا جنگ را از یک جغرافیا به جغرافیای دیگر بکشاند. او در ادامه افزود که مجلس نمایندگان به جای بحران افرینی سیاسی، باید نهادهای امنیتی را مورد استیضاح خود قرار دهد تا دیگر شاهد این گونه حوادث نباشیم.

هر چند گروه تروریستی داعش مسئولیت این حمله را برعهده گرفته است اما باز هم شهروندان کابلی تاکید بر این دارند که دشمن نمی تواند بین اقوام افغانستان تفرقه ایجاد کند.

لازم به ذکر است که این حمله تروریستی چهارمین حمله بر عزاداران حسینی در افغانستان است.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید