طراحی سایت
جمعه 29 جدی 1396.
امروز
الجمعة 3 جماد أول 1439.
برابر با
Jan 19 2018.
و

فصلنامه روزگار

ورود به سایت

در حال حاضر افغانستان در عمق بن بست و بحران سیاسی درون حکومتی قرار دارد. موضع گیری های ضد و نقیض بعد از اظهارات جنرال دوستم از جانب رهبران سیاسی حکومت وحدت ملی در ساختار قدرت بگونه های مختلفی در رسانه ها درز کرد. داکتر عبدالله و جنرال دوستم و احمدضیا مسعود هر سه رفتارهای قوم گرایی درون حکومت را باعث بحران و بن بست سیاسی درون حکومت خواندند. اما دانش و محقق و عطانور همه را ترغیب کردند که به یک زبان مشترک و وحدت برسیم تا بحران افغانستان تشدید نشود. 12

به گزارش شبکه اطلاع رساني افغانستان(afghanpaper)، فضل احمد معنوی، رییس پیشین کمیسیون انتخابات در برنامه «تحول» گفت: آغاز بن بست سیاسی کنونی از دوسه سال به این طرف است و در دو ه ماه اخیر جدی تر شده و کماکان به قوت خود باقی است. هنوز هم در حکومت وحدت ملی فرار از تعهدات وجود دارد و برای آن هیچ راه حلی پیدا نشده است. حکومت، در حول و حوش کنفرانس بروکسل بنا به مصلحت ها صداها و اعتراض ها را خاموش ساخته بود اما حالا دوباره صداها بلند می شود. مگر اینکه حکومت افغانستان شرایط و اوضاع را در نظر گرفته و به تعهدات خود عمل کند و آنچه ضرورت افغانستان است به آن بیندیشند نه اینکه بیشتر مصروف زد و بندهای درونی شود و این زد و بندهای داخلی به حدی گسترده و جدی شود که حالا حتی در داخل حلقه ارگ هم چیزهایی شنیده می شود که تضادها در آنجا هم صورت گرفته است. تا این اختلاف ها به جاهایی باریک تر نرسیده باید از این مسایل جلوگیری کنند و اشتباهی را مرتکب نشوند که هم خود را خراب کنند و هم افغانستان خراب شود و ضرر کلانش را هم مردم ببیند.

وی، با بیان اینکه افغانستان را هیچ چیزی جز تعصب و قوم گرایی نمی تواند خراب کند، افزود: تا بحال تلاش هایی صورت گرفته است که این موضوع زیاد دامن زده نشود اما متاسفانه رهبران ما از سطح حکومت این موضوع را سرسختانه پیگیری می کنند و این موضوع را چاق می کنند. وگرنه این قومیت گرایی در سطح مردم وجود ندارد و آنها بی دغدغه باهم زندگی می کنند.

رییس پیشین کمیسیون انتخابات، در خصوص اختلاف ها میان افراد ارگ بیان داشت: قسمتی از حرف ها عکس العملی است. وقتی که دیده می شود یک نفر در راس قدرت ملی نمی اندیشد دیگران هم تحریک می شوند که بگونه ای عکس العملی عمل کنند. برخی ها می بینند که راس قدرت قومیت گرایی را مرجع کارهای خود را قرار داده اند بنابراین دیگرانی هم که در اطراف ارگ قرار دارند همین کار را می کنند تا از معرکه عقب نمانند. این موضوع باید در ریشه خشکانده شود، این موضوع باید جمع شود. بحث تعصب ها باید تمام شود.

معنوی افزود: متاسفانه سیاسیون در افغانستان بیشتر از اینکه استراتژیک فکر کنند به دنبال فرصت ها هستند و از هر فرصت باید استفاده کنند تا از دیگران عقب نمانند. تعدادی از افراد این فرصت ها برایشان یک شانس طلایی است که حکومت در یک موقعیت دشوار قرار می گیرد مثلاً اتهام کلانی را که معاون اول رییس جمهور به حکومت می زند و جنرال دوستم را هم کسی نمی تواند نادیده بگیرد آن جنرال دوستمی که با همه اتهاماتی که دوستان غربی بر وی وارد می کردند اما مجبور شدند و رفتند و از دامن وی گرفتند و در حکومت آوردند. اینکه واقعیت است یا نیست و تا چه اندازه است، یک بحث جداگانه است.

وی، در خصوص صحت یا عدم صحت تهدید جنرال دستم توسط جامه بین المللی بیان داشت: دیگر حضور آمریکایی ها در افغانستان که حضور پررنگ و پر رونقی داشتند پایان یافته و دیگر دوران رییس جمهور کرزی بسر رسیده و صفحه ها تغییر کرده، معادلات تغییر کرده، برداشت ها تغییر کرده، حتی قضاوت ها نسبت به اشخاص تغییر کرده است. در آن روزگاری که دوستان ما از غرب آمده بودند و همگی در پیش شان محکوم و جنگ سالار بودند، جنگ نفرت داشت، تفنگ منفی بود وجود ندارد. امروز می بینیم که همان جنگی که در زمان استاد ربانی راه افتاده بود تا امروز دوام دارد همان طالبانی که با حکومت استاد ربانی در جنگ بودند هنوز دوام دارند. همان توپ و تفنگی که در آن وقت تبادله می شود حالا تبادله می شود. پس دیگر منطقی وجود ندارد که بگویند تو بد هستی و این خوب است همه یک مردم یک نظام یک گروپ هستند و حق دفاع از خود را دارند. جنرال دوستم امروز کاری که کرده است این است که در دفاع از این نظام و در دفاع از این حکومت ایستاده است. خود را سپر ساخته است و لباس نظامی خود را پوشیده است. اما جامعه بین المملی وی را تهدید نمی کنند شاید به وی توصیه کنند که دست از اعتراض بردارد اما نمی توانند وی را تهدید کنند.

معنوی، در خصوص تهدید جنرال دوستم توسط حکومت گفت: ای کاش ما یک دستگاه عدلی و قضایی معتبر و بی طرف داشتیم تا وقتی در حکومت چنین اختلافاتی پیش می آمد بطور عادلانه فیصله ای می کرد. اما متاسفانه می بینیم که در حال حاضر در حکومت هر کسی که به نفع شان کار می کنندآدم هایی درست و خوب و مبرا از هر گناه هستند و اگر یک نفر یک روز علیه آنها حرفی زد و به ضررشان شد چوبی به نام تهدید به نام دستگاه عدلی و قضایی وجود دارد. در حالیکه این جر و بحث هایی که در حکومت اتفاق می افتد جنجال هایی سیاسی است و اتفاق می افتد و بسیار طبیعی است و مناسبتی ندارد که به دستگاه عدلی و قضایی برده شود. همانطور که این روزها در آمریکا میان کلینتون و ترامپ جنجال های سیاسی وجود دارد و برای آن راه حل هم پیدا می شود.

معنوی، با انتقاد از افراد داخل ارگ بخصوص رییس جمهور، که توجهی به اعتر اض ها و معترضین نمی کند و دیکتاتورانه به کارهای خود ادامه می دهد افزود: جریان هایی که فعلا فکر می کنند که محکوم هستند و به نحوی به حاشیه رانده شدند، درد این وطن را بیشتر دیدند روزهای دشوار بسیار سخت را پشت سر گذاشتند نمی خواهند زود از هم بپاشند و خراب شوند و در یک بی نظامی و در یک بی سرو سامانی وطن قرار بگیرد. اما وضعیت بگونه ای روان است یک جانبه که یک طرف هیچ کوتاه نمی آید. نه وضعیت را درک می کند نه پروای مردم را دارد و نه این حرف ها به گوشش می رود تنها چیزی که برای وی اهمیت دارد همان حمایت جامعه بین المللی است که یگانه تکیه گاه برای آنها است. چرا که در داخل حامی ای ندارند. به همان دلیلی که حامی در داخل ندارند به توطیه های دیگری هم دست می زنند. حالا هم به دامان قطر دست زده اند تا حمایت آنها را به دست آورند. اگر چنین کاری کردند باید بدانیم که افغانستان خراب شده است. اگر این توطیه های چند نفره در ارگ ادامه پیدا کند و کوتاه نیایند باعث می شود که عقده های دیگر انفجار پیدا کند و افغانستان درگیر بحران های جدیدتر و بدتری خواهد شد. 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید