طراحی سایت
دوشنبه 2 دلو 1396.
امروز
الإثنين 6 جماد أول 1439.
برابر با
Jan 22 2018.
و

فصلنامه روزگار

ورود به سایت

 
 
در صورت ضرورت با هماهنگی دمشق وارد سوریه می شویم

سخنگوی بسیج مردمی عراق با اشاره به ادامه تلاش های این نیروها برای پاکسازی شهر موصل تاکید کرد احتمال ورود نیروهای بسیج مردمی عراق به سوریه برای مبارزه با تروریست های داعش وجود دارد.

به گزارش خبرگزاری آوا به نقل از تلویزیون المیادین؛ احمد الاسدی درباره حضور نیروهای ترکیه در سرزمین عراق و در پاسخ به این پرسش که ترکیه مواضع تندی علیه عراق اتخاذ کرده است و در مقابل، شاهد ورود نیروهای عراقی به شهر موصل هستیم، آیا بسیج مردمی با وجود این مانع تراشی ها به عملیات خود ادامه می دهد؟گفت از ابتدای عملیات آزادسازی شهر موصل برای ما روشن بود قدرت های منطقه ای و بین المللی در این عملیات دخالت خواهند کرد ولی تصمیم مقامات عراقی بر این بوده است که براساس اولویت های خود عمل کنند و اولویت فرمانده نیروهای مسلح عراق و فرماندهان بسیج مردمی، آزادسازی موصل و از بین بردن محاصره مردم این شهر بوده که بیش از دو سال به درازا کشیده است.

سخنگوی بسیج مردمی عراق افزود : بنابراین تصمیم ما برای حضور در این نبرد بسیار روشن است و با وجود این دخالت ها برای پیروزی در این عملیات برنامه ریزی کردیم. طبیعی است این عملیات به درازا بکشد و این دخالت های منطقه ای و بین المللی از دلایل به درازا کشیدن این عملیات خواهد بود و بر روند عملیات تاثیر خواهد گذاشت.

او ادامه داد : تصمیم مقامات عراقی روشن است و بر آزاد سازی موصل تاکید دارند و همه نیروهای مسلح عراق در این عملیات حضور دارند و ماموریت هر یک از این نیروها در محورهای مختلف مشخص شده است. در سایه این عملیات شاهد اقدامات تحریک آمیز رسانه ای و نظامی ترکیه هستیم و این گونه اقدامات نمی تواند تاثیری بر روند عملیات آزادسازی موصل داشته باشد.

وی در پاسخ به این پرسش که به نظر می رسد حیدر العبادی نخست وزیر عراق با فشار آمریکا روبروست تا نیروهای بسیج مردمی در عملیات آزادسازی موصل حضور نداشته باشند، گفت: باید قبل از مشارکت عملی نیروهای بسیج مردمی در این عملیات این سئوال مطرح می شد. پیش از آغاز این عملیات، این فشارها در محافل سیاسی و رسانه ای مطرح شده بود ولی مواضع نخست وزیر عراق درباره این نبرد روشن است و همه نیروهای این کشور در این عملیات حضور دارند. امروز (سه شنبه) چهارمین روز عملیات بسیج مردمی در اطراف موصل است و هیچ فشاری وجود ندارد و دستوری به ما درباره توقف عملیات در محور غربی داده نشده و این محور شریان حیاتی تروریست های داعش در موصل است به طوری که تروریست ها از این محور با مرز سوریه ارتباط می یابند. بنابراین دیگر نمی توان از این فشارها سخن گفت و مشارکت نیروهای بسیج مردمی در این عملیات ادامه خواهد یافت.

احمد الاسدی در پاسخ به این پرسش که برخی از خبرها به تلاش آمریکا برای جذب برخی از عناصر داعش پس از آزادسازی موصل اشاره دارد، گفت : تعامل ما با داعش و تروریسم به وضع داخلی ما مربوط است. تروریست های داعش آسیب های گسترده اجتماعی در کشور ایجاد کردند و باید پس از بین بردن این غده سرطانی و پاکسازی همه مناطق عراق به دنبال آشتی اجتماعی و همزیستی مشترک در مناطقی باشیم که سکنه آنان آواره، شکنجه و کشته و زخمی شده اند. ماموریت ما در عراق توجه به وضعی بوده که داعش ایجاد کرده است.

الاسدی اضافه کرد : تلاش می کنیم عراق را از کنترل این تروریست ها آزاد و ریشه های ظهور این پدیده شوم را بررسی کنیم. این تروریست ها از ابزارهای قدرت های استکباری هستند تا به عراق ضربه بزنند. باید از تاثیرگذار بودن این ابزارها کاست.

سخنگوی بسیج مردمی عراق در پاسخ به این پرسش که آیا ممکن است ترکیه منطقه امن خود را در بعشیقه در شمال عراق ایجاد کند؟ همان طور که در شمال سوریه نیروهای خود را وارد کرده است و آیا آماده مبارزه با نیروهای ترکیه هستید؟ گفت: وضع عراق و سوریه و تاثیرات گروه های تروریستی در سوریه با عراق متفاوت است. جامعه بین المللی از مبارزه عراق با این تروریست ها حمایت می کند و این حمایت ها یا داوطلبانه و یا اجباری است. همان طور که حیدر العبادی نخست وزیر عراق گفته است نیروهای ترکیه نمی توانند برداشت تفریح کردن برای حضور خود در عراق داشته باشند. این کشور از برگه های فشار منطقه ای و بین المللی و قدرت نظامی برخوردار است.

به عقیده وی ، تهدیدات ترکیه تا این لحظه در حد فشار سیاسی است و می خواهد از طریق این تهدیدات بر وضع عراق تاثیر بگذارد. ترکیه می خواهد در مذاکرات مشخص شدن آینده عراق و سوریه پس از رها شدن از شر داعش مشارکت داشته باشد. نیروهای ترکیه وارد شمال سوریه شدند و این اقدام ترکیه با حمایت قوی روبرو نشده است. و این در حالی است که وضع عراق با سوریه به طور کامل متفاوت است.

احمد الاسدی درباره ماموریت نیروهای بسیج مردمی عراق در عملیات آزادسازی موصل گفت : ماموریت ما به عنوان بخشی از نیروهای مسلح عراق برای پاکسازی محوری بوده که به ما محول شده است. ماموریت ما، قطع کردن خطوط امدادی (گروه بعثی تکفیری) داعش در غرب موصل است. تنها این نقطه برای داعش باقی مانده است.نیروهای عراقی داعش را در شهر موصل به محاصره خود درآورده اند و ارتباط داعش با عمق خود در سوریه از طریق جاده القیاره در جنوب موصل و تلعفر در شمال سوریه بوده و ماموریت ما آزاد سازی جاده تلعفر است و باید شهرک ها و روستاهای این منطقه را از کنترل تروریست های داعش خارج کنیم. نیروهای بسیج مردمی در چهار روز گذشته چهل و شش روستا را به مساحت ۵۹۰ کیلومتر مربع آزاد کردند.

الاسدی افزود ما توجهی به ادعاهای برخی از رسانه ها درباره عملیات بسیج مردمی نداریم و تمرکز ما بر آزادسازی همه اراضی عراق و تشدید محاصره تروریست های داعش در موصل است و در صورتیکه بتوانیم به ماموریت خود در این مناطق عمل کنیم، حمایت بیشتری از نیروهای عراقی در دیگر محورها صورت خواهد گرفت و همه خطوط امدادی داعش قطع خواهد شد. متاسفانه برخی از رسانه ها موضوعاتی را درباره وضع شهر موصل پس از آزادسازی مطرح می کنند که درست نیست. این دولت عراق و قوه مقننه این کشور است که در رایزنی با سکنه موصل درباره این شهر تصمیم خواهند گرفت. آزادسازی شهر موصل تاثیرات زیادی برای آینده عراق خواهد داشت. ما بر این باوریم که حفظ یکپارچگی موصل موضوعی اساسی برای وحدت عراق است و مردم این کشور اجازه نمی دهند طرح های استکباری در عراق اجرا شود.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا نیت مبارزه نیروهای بسیج مردمی با داعش در سوریه جدی است، گفت: ما حمایت برخی ها از داعش را در داخل عراق انکار نمی کنیم ولی بیشتر عناصر داعش از اراضی سوریه وارد عراق شده اند. پس از آزاد سازی شهر موصل و همه نقاط عراق به بستن مرزهای این کشور با سوریه خواهیم پرداخت. دو کشور بیش از ششصد کیلومتر مرز مشترک دارند. در صورتی که مبارزه با این تروریست ها در اراضی سوریه از ضروریات امنیت ملی عراق باشد، به سوریه خواهیم رفت به ویژه آنکه مناطق مرزی این کشور با عراق در سیطره دمشق قرار ندارد. تنها نیروهای بسیج مردمی برای تروریست های داعش به سوریه نخواهند رفت و همه نیروهای مسلح عراق به شیوه ای قانونی و هماهنگی با دمشق وارد این عملیات خواهند شد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید