طراحی سایت
جمعه 29 جدی 1396.
امروز
الجمعة 3 جماد أول 1439.
برابر با
Jan 19 2018.
و

فصلنامه روزگار

ورود به سایت

روز عاشورای حسینی با حضور رئیس جمهور غنی، معاون رئیس جمهور و مقامات عالی رتبه دولتی در مسجد امام زمان(عج) تجلیل شد.

همزمان با روز دهم عاشورای حسینی امروز 9 میزان 1396 محمد اشرف غنی رئیس جمهور همراه باسرور دانش معاون دوم ریاست جمهوری، سید یوسف حلیم قاضی القضات، لوی سارنوال، وزرای کابینه، شماری از وکلای پارلمان، مولوی قیام الدین کشاف رییس شورای سراسری علمای افغانستان، برخی اعضای شورای علمای تشیع افغانستان و دیگر بزرگان و اهل رسانه در مراسم عزاداری امام حسین(ع) در مسجد امام زمان واقع در خیرخانه کابل حضور یافت و در باره نهضت عاشورا و آموزه های قیام امام حسین و یارانش سخنرانی کرد.

 سرور دانش معاون دوم رئیس جمهور نیز در سخنرانی خود از حضور رئیس جمهور و مقامات دولتی در مراسم عاشورای حسینی در مسجد امام زمان قدردانی کرده و به روح شهدای اسلام، شهدای نهضت عاشورا، شهدای نیروهای امنیتی و شهدای اخیر کشور مخصوصا شهدای حادثه مسجد امام زمان درود فرستاد.

معاون رئیس جمهور با تبیین فلسفه نهضت عاشورا ، اولین درس عاشورا را پیام اصلاح گرانه عنوان کرد وگفت که امام حسین(ع) برای رهبری مسلمانان، یک حکومت پاک و عادلانه می خواست و مردم را از سلطه ظلمه و فساد پیشه گان برحذر می داشت.

دانش با اشاره به ضرورت اتحاد و انسجام ملی در افغانستان، اخوت دینی و همدلی اهل سنت و اهل تشیع افغانستان را در سطح کشور های اسلامی نمونه خواند.

معاون رئیس جمهور در همین راستا حضور برادران اهل تسنن را در مراسم عاشورا قابل قدر دانست و گفت که اهل تشیع هرگز این همدلی ها را فراموش نخواهد کرد.

وی با اشاره به برخی از رفتار های وهن انگیز در میان مراسم عزاداری عاشورا گفت که برخی ها با نادانی و جهالت های که دارد مراسم پاک عاشورا را جلوه های منفی می دهد که ازجانب مراجع تقلید و بزرگان دین قابل قبول نیست و باید به این جهالت های غرض آلود، پایان داده شود.

 دانش با بیان این که دشمنان افغانستان در صدد ایجاد اختلافات فرقه ی در افغانستان می باشدگفت که تنها عامل خنثی کردن دسایس دشمنان، بیداری و همکاری مردم است.

معاون رئیس جمهور تأکید کرد : بر اثر همین انسجام ملی و تلاش های مدبرانه رئیس جمهور و هیأت رهبری حکومت وحدت ملی است که افغانستان علیرغم چالش های موجود، در سطح داخلی و بین المللی جایگاه مناسبی یافته است.

وی حمایت جامعه جهانی از موضع حکومت وحدت ملی را نشانه این موفقیت ها خواند.

وی بیان داشت:  در بخش های داخلی نیز از یک پالیسی مدون در همه امور مخصوصا در زمینه ارائه خدمات، اصلاحات و مبارزه علیه فساد برخورداریم.

معاون رئیس جمهور به تعهدات حکومت وحدت ملی در قبال مناطق مرکزی نیز تأکید کرد و در کنار پروژه های کوچک انکشافی از پروژه های کلان و ملی در مناطق مرکزی مانند سرک گردن دیوال، سرک دره صوف یکاولنگ، سرک دوشی ـ بامیان، پروژه برق دوشی ـ بامیان و دیگر پروژه های انکشافی در هزاره جات یاد کرد و به اراده جدی حکومت در این زمینه تصریح کرد.

 دانش ظهر امروز عاشورا در جمع عزادران حسینی در مسجد رسول اکرم در غرب کابل نیز حضور یافت.
معاون رئیس جمهور در یک سخنرانی کوتاه در مسجد رسول اکرم، فرا رسیدن عاشورا را به عزاداران حسینی تسلیت گفت

. دانش ضمن تبیین نهضت عاشورا و الگوهای عاشورا برای جامعه افغانستان،از نقش مردم افغانستان در تمامی عرصه ها به خصوص در زمینه تأمین وحدت ملی ستایش کرد.

وی از همه مردم مسلمان افغانستان که در سراسر کشور و تمام ۳۴ ولایت از فرارسیدن روز عاشورا در کنار هم تجلیل کرده اند اظهار خرسندی و قدر دانی نموده و آن را مایه قوت و قدرت شهر وندان و یکی از عوامل سازنده وحدت و همدلی خواند.

 دانش نهضت عاشورا را زمینه همدلی و اخوت در میان پیروان مذاهب مختلف عنوان کرد و گفت که احترام به عقاید و باورهای دیگران سبب تفاهم و همبستگی است همانگونه که مخالفت، تضاد و بی احترامی به عقاید دیگران سبب جنگ، خشونت و اختلافات گسترده می گردد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید