طراحی سایت
دوشنبه 2 دلو 1396.
امروز
الإثنين 6 جماد أول 1439.
برابر با
Jan 22 2018.
و

فصلنامه روزگار

ورود به سایت

معرفی کتاب:«تمدن و فرهنگ شیعیان افغانستان از صفویه تا دوره معاصر»

این اثر وزین به همت جناب آقای عبدالقیوم آیتی، در تابستان سال1390به زیور چاپ آراسته شد، این کتاب در «مرکز بین المللی ترجمه و نشر المصطفی(ص)» قم، در قطع رقعی با 279صفحه و با تیراژ 2000 نسخه از چاپ خارج گردید. این کتاب ارمغان دیگری است به دوستداران تاریخ و فرهنگ شیعیان افغانستان، این پژوهش محصول سال­ها تلاش بی وفقه نویسندۀ محترم است. کتاب در شش بخش، ساماندهی شده است. که توضیح آن به طور فشرده در این نوشته آمده است.

1ـ ساختار و سازماندهی کتاب

بخش اول ـ کلیات و مفاهیم: ارایة مفاهیم و تعاریف کلید واژه‌‌های مهمی مانند: تمدن، فرهنگ، افغانستان، اقوام، مذهب و موقعیت جغرافیای انسانی شیعیان را در بر می‌گیرد.

بخش دوم ـ شیعیان و سیاست: مطالب این بخش شامل چهار محور اساسی می‌شود: در آغاز، به عملکرد حکومت‌های مرکزی و چگونگی تعامل و برخورد آنها در برابر شیعیان افغانستان، همچنین به مشارکت شیعیان در حکومت‌های این سرزمین می‌پردازد؛ سپس جنبش‌های رهایی‌بخش شیعیان، و سرانجام، سازمان‌ها و تشکیلات سیاسی آنها را به‌طور فشرده بررسی می‌کند.

بخش سوم ـ وضعیت فرهنگی و علمی شیعیان: در آغاز این بخش به وضعیت فرهنگی و تعلیم وتربیت آنها پرداخته شده است. در پایان نیز، وضعیت علمی و نقش آنها را در شکوفایی و توسعه دانش بررسی می‌کند.

بخش چهارم ـ آداب و رسوم شیعیان: به برخی از نمادهایی از آداب و رسوم شیعیان، اشاره شده است.

بخش پنجم ـ نهادهای مدنی اجتماعی شیعیان: این بخش، نهادهایی مانند: سازمان روحانیت و کارکرد عالمان دینی را در جامعه مطرح می‌کند؛ سپس درباره نظام قضایی شیعیان بحث می‌شود. در آخر نیز، معیشت و درآمد آنان را بررسی می‌کند.

بخش ششم ـ هنر و معماری شیعیان: در آغاز این نوشتار، به آفرینش‌های هنری افغان‌ها، در زمینه‌های موسیقی، خط، بافندگی و ریسندگی، همچنین صنعت فلزکاری و نجاری، توجه می‌کند؛ پس از آن، به سبک معماری و شیوه ایجاد بناهای تاریخی و مذهبی؛ مثل: مدارس، مساجد، حسینیه، تکایا و راه‌سازی و پل‌سازی بررسی می‌شود.

2ـ ویژگی‌ها و امتیازات کتاب

در این اثر نوآوری‌های به چشم می خورد از جمله اینکه:

1‌ـ موضوع و ساختار این کتاب، نو است؛ زیرا تحت این عنوان، تا کنون یک مقاله چند صفحه‌ای هم منتشر نشده است؛

2‌ـ در این کتاب علاوه بر استناد به داده‌ها از ابزارهای نوین پژوهشی، مثل جداول و تصاویر به کار گرفته شده است؛

3 ـ از نظر ساختار و محتوا: این اثر از ساختار و چینش بدیع و محتوای غنی این کتاب موجب شده است تا ساختار و ساماندهی بخش­ها و زیر بخش­ها با یکدیگر از استحکام و پیوند منطقی برخوردار باشد.

الف ـ از نظر ویرایشی: یکی دیگر از امتیازهای کتاب پیش رو این است که نویسنده از زبان علمی به شایستگی استفاده نموده است؛

ب ـ استناد به منابع متعدد و معبتر: مولف این کتاب با توجه به دسترس نبودن بسیار از منابع در فرهنگی و تمدنی، تلاش بسیار وسیع نموده تا به منابع معتبر و مورد اعتماد و متنوع در زمینه تمدن و فرهنگ شیعیان افغانستان را دست یابد از میان منابع دیگر رشته­های علوم انسانی به تحلیل مسائل تاریخی و اجتماعی آنهم در حوزه خاص آن مورد بررسی قرار دهد. 

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید