طراحی سایت
دوشنبه 2 دلو 1396.
امروز
الإثنين 6 جماد أول 1439.
برابر با
Jan 22 2018.
و

فصلنامه روزگار

ورود به سایت

این اثر پژوهشی در جامعه‌شناسی شیعیان افغانستان، اثر «محمد عزیز بختیاری» عنوان کتابی است که توسط انتشارات مؤسسه شیعه‌شناسی قم منتشر شده و از زوایای مختلف به پژوهش وضعیت شیعیان افغانستان پرداخته است. این کتاب رویکرد جامعه‌شناسانه و پژوهشی به جامعه شیعه افغانستان دارد و از زوایای گوناگون وضعیت شیعیان این کشور را بررسی کرده است.

محمد عزیز بختیاری از نویسندگان و پژوهشگران افغانستان است که در این اثر با رویکرد جامعه‌شناسانه و مردم‌شناسانه به بررسی و تحلیل وضعیت جامعه شیعه افغانستان پرداخته است و از زوایای گوناگون شیعیان این کشور را معرفی کرده است.

نویسنده در کتاب حاضر به طور آکادمیک و علمی وضعیت شیعیان افغانستان را مورد بررسی قرار داده است و درخصوص سلسله مراتب اجتماعی و تاریخچه شیعیان افغانستان پژوهش کرده است.

بخش مهمی از این کتاب به بررسی وضعیت جمعیت افغانستان اختصاص دارد و آمارهای جمعیتی افغانستان، از زوایای گوناگون و پراکندگی قومی شیعیان در میان هزاره‌ها، تاجیک‌ها، قزلباش‌ها، سادات و دیگر اقوام افغانستان مورد تحلیل و ارزیابی قرار گرفته است.

بررسی «وضعیت اقتصادی و معیشتی» شیعیان افغانستان عنوان بخش دیگری از این کتاب است که مؤلف فعالیت‌های عمده اقتصادی و وضعیت شیعیان افغانستان را با توجه به موقعیت افغانستان بررسی کرده است.

«وضعیت سیاسی» شیعیان در افغانستان در بخش دیگری از این کتاب مورد ارزیابی نویسنده قرار گرفته است.

مؤلف در این بخش وضعیت سیاسی شیعیان را از دوره «امیر عبدالرحمان خان» مورد بررسی قرار داده است و در ادامه به سهم شیعیان افغانستان در انقلاب اسلامی این کشور پرداخته و احزاب و گروه‌های شیعه این کشور را معرفی کرده است.

شیعیان و دولت مجاهدین، شیعیان و طالبان و شیعیان در نظام سیاسی جدید، عنوان بخش‌های دیگری از کتاب است که مؤلف هر یک از این دوره‌ها را به طور جداگانه مورد ارزیابی قرار داده است.

نویسنده در بخش دیگری از کتاب، وضعیت آموزشی شیعیان افغانستان را مورد تحلیل قرار داده و ضمن معرفی مراکز فرهنگی و آموزشی شیعیان این کشور، مشکلات آموزشی که سر راه شیعیان این کشور قرار دارد را بررسی کرده است.

«فرهنگ و مذهب» عنوان بخش دیگری از کتاب است که نویسنده کتاب به اعیاد و مراسم مذهبی، آداب و رسوم، زبان و لهجه، ضرب المثل‌های عامیانه، شعر و ادبیات، ترانه‌های عامیانه، لباس، هنرهای دستی و رسانه‌های افغانستان و شیعیان پرداخته و از جوانب مختلف این موضوعات را مورد تحلیل و بررسی قرار داده است.

«مذهب» عنوان فصل آخر کتاب است که نویسنده ضمن معرفی آئین‌های مذهبی شیعیان، به آداب و رسوم مراسم مذهبی به خصوص در ماه «محرم» پرداخته و برخی از مراکز مذهبی و دینی شیعیان را معرفی کرده است.

طبق نوشته مؤلف کتاب: در این اثر، از اکثر مجلات و نشریاتی که درباره افغانستان و شیعیان ساکن این سرزمین نگاشته شده و اکنون در دسترس قرار دارد استفاده شده است.

مؤلف علاوه بر استفاده از آثار دیگران، خود نیز به افغانستان سفرهای متعددی داشته است و برای تکمیل تحقیقات خود به مناطق مختلف افغانستان سفر کرده و آن گونه که در این کتاب اشاره شده است چند حوزه عمده فرهنگی اهل تشیع، کانون مطالعه نویسنده بوده است.

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید