طراحی سایت
دوشنبه 2 دلو 1396.
امروز
الإثنين 6 جماد أول 1439.
برابر با
Jan 22 2018.
و

فصلنامه روزگار

ورود به سایت

طالبان و بازی سیاسی آمریکا

 

طالبان پدیده پیچیده است، یک گروه یا ملیت خاص و مشخصی نیست؛ در واقع طالبان از گروه¬های زیادی تشکیل شده است و بیشتر وابسته به گروه¬های تندرو، عرب، چچنی، ازبکستانی، پاکستانی و افغانی و حتی افرادی از کشورهای آمریکایی درمیان آنها وجود دارند.

تصور کلی از طالبان، در ذهنیت افراد منفی است و تلقی از رفتار این گروه، انفجار، انتحار، خشونت و رفتار نامناسب با زنان و گروه¬های قومی و مذهبی است.

پدیده¬ای شوم طالب در ابتدای دهه هفتاد وارد افغانستان گردید. آن¬روزها که مجاهدین از هر سوی در پی تخریب زیربنای فرهنگ، سیاست و اقتصاد کشور بودند و غافل از اینکه چنین پدیده¬ای دهشت در حالی شکل¬گیری است. نیروهای طالبان و القاعده بوسیله پول¬های نفت عربستان سعودی و طرح¬های بلند مدت سازمان جاسوسی آمریکا و نیز اجرای پلان برنامه¬ریزی شده بوسیله سازمان جاسوسی پاکستان صورت گرفت. نیروهای طالبان با استفاده از اختلافات درونی مجاهدین وارد افغانستان شدند. به سرعت بسیاری از ولایات را تصرف کردند و نوع حکومت خویش را هم بنام«امارت اسلامی» مشخص کرد. پس از استقرار در کابل و دیگر شهرهای افغانستان، به تصفیه گروه¬های قومی روی آوردند و به زن، مرد، پیر و جوان رحمی نکردند و همگی را از دم تیغشان گذرانیدند و به مسائل مذهبی به شدت دامن زدند و به طوری که برای شیعیان اعلام کردند: سه راه برای تان وجود دارد ناگزیرید یکی از این راه¬ها را انتخاب کنید: مسلمان(سنی) شوید و یا کشور را ترک کنید و یا کشته می¬شوید.

طالبان با مقاومت بسیار جدی گروه¬های قومی مواجه شدند و مدتها این مقاومت ادامه پیدا کرد و به طوری که نتوانستند همه افغانستان را به چنگ آروند. از این رو پالیسی غرب در برابر نیروهای طالبان تغییر یافت. غرب گزینۀ دیگری را پیش کشید و حضور بلند مدت نیروهای طالبان را در افغانستان به نفع خودشان نمی¬دیدند. از این¬رو غرب در پی بهانه بودند تا اینکه برج¬های دو قلو تجاری در طی یک حمله از قبل طراحی شده در آتش سوخت. غرب پس از این حادثه نیروهای طالبان و القاعده را تروریسم خواندند. غرب رد پای طالبان در این حمله جستجو کرده و حملات نظامی خویش را در افغانستان آغاز کردند. مدت بیشتر از ده سال از حضور نیروهای غرب در افغانستان می¬گذرد، ولی متاسفانه نیروهای طالبان و القاعده نابود نشدند، بلکه حملات شدیدتری هم انجام می¬دهند و از امکانات و تجهیزات نظامی بسیار پیشرفته برخوردارند و مورد حمایت اربابان غربی قرار می¬گیرند. غرب در واقع از طالبان و القاعده برای دستیابی به اهداف از قبل پیش¬بینی شده خود استفاده می¬کند. 

بازگشایی دفتر طالبان در قطر برای مذاکره در راستا سیاست¬های آمریکا است. افتتاح رسمی دفتر طالبان آن هم با «پرچم سفید امارت اسلامی»، بسیاری از گمانهزنی¬ها در مورد پروژه سازش آمریکا با تروریسم را تقویت کرد. پس از گشایش دفتر طالبان بنام«دفتر سیاسی امارت اسلامی افغانستان»، حکومت افغانستان اعلام کرد که آمریکا در برابر طالبان، احساس مسئولیت می¬کند و از یک سو دفتر طالبان را در قطر به رسمیت می¬شناسد و از سوی دیگر بر حکومت افغانستان فشار وارد می¬کند که با گروه طالبان گفتگو کند. بنابراین سیاست آمریکا در مورد صلح پرادوکس وجود دارد. از نظر آمریکایی¬ها قطر مکان مناسب برای گفتگوهای صلح با طالبان است:

1 ـ قطر بزرگترین پایگاه آمریکا در خاورمیانه است و ناوگان پنجم آمریکا در این منطقه حضور دارد و از سوی دیگر دولت قطر به دلیل توافقاتی که با آمریکاییها دارد و این کشور وابستگی مطلق به آمریکا دارد؛ 

2 ـ قطر تا حدودی در جنگهای افغانستان بیطرف بوده است؛ زیرا افغانستان ادعا میکرد که پاکستان در روند صلح افغانستان دخالت دارد و مانع این روند است، بنابراین قطر کشور سومی و گزینه مناسبی است؛

3 ـ قطر از نظر ساختار اداری به گونهای است که طالبان نیازی نیست از سفارت قطر ویزا دریافت کنند، زیرا پس از آنکه وارد این کشور شوند در فرودگاه «دوحه» پاسپورتشان مورد پذیرش قرار می¬گیرد.

گشایش دفتر طالبان در قطر و چگونگی روند گفت‌وگوهای صلح با طالبان با واکنش تند حکومت افغانستان همراه بود. البته دولت افغانستان مذاکرات غیر مستقیمی از آدرس و کاخ ریاست جمهوری با طالبان داشت که در سال 2008 نیز در این زمینه اعلام شد که فردی به نمایندگی از طالبان برای مذاکره صلح به کابل آمده و از کرزی پول دریافت کرده است، اما بعدها این فرد اعلام کرد من یکی از تاجران کویته پاکستان هستم و هیچ ارتباطی با طالبان ندارم. در دوره بعدی مذاکره با طالبان منجر کشته شدن رئیس شورای عالی صلح شد. در هر صورت حکومت افغانستان واکنش که به روند بازگشایی دفتر طالبان داشت این بود که حکومت افغانستان توافقنامه امنیتی بین افغانستان و آمریکا را موقتاً به حالت تعلیق درآورد و اعلام کرد که هیچ هیأتی از شورای عالی صلح برای مذاکره با طالبان به قطر سفر نخواهد. پس از گذشت چند روز از این رویداد برخی از نیروهای طالبان با استفاده از امکانات نیروهای امنیتی وارد کاخ ریاست جمهوری افغانستان شد و ساعت¬ها با نیروهای محلی و خارجی درگیر شدند بعد از این واقعه دیدگاه رئیس جمهوری اسلامی افغانستان نسبت به سیاست¬های آمریکا تغییر کرد و با رئیس جمهوری آمریکا در تماس شد و همه فعالیت¬های سیاسی آمریکا را در برابر نیروهای طالبان با آغوش باز پذیرا گردید.

عبدالقیوم آیتی 

 

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید